pátek 21. června 2019

Jak mazat na starý hrubozrnný sníh? (Profíci)


Jak mazat na starý hrubozrnný sníh?

Pokračující transformace starého jemnozrnného sněhu vede ke vzniku hrubozrnné struktury. Hrubozrnný sníh zcela ztratil svoji původní krystalickou strukturu a četnými procesy zmrznutí a roztání se přeměnil na jednotlivá sněhová zrna. Nejběžnější velikost zrn se pohybuje mezi 1 až 3 mm. Ve srovnáním se starým jemnozrnným sněhem se sněhová zrna zvětšují a dále zaoblují. Klesá tedy hustota a ztrácejí se i poslední zbytky ostrých tvarů. Soudržnost mezi jednotlivými sněhovými zrny je zcela uvolněná. Sníh bývá také již poměrně dost znečištěný.

Morký až kašovitý hrubozrnný sníh, +10 °C až 0 °C
Při teplotách vzduchu nad nulou je sníh nasycený vodou. Sníh je mokrý až kašovitý. Díky velkým sněhovým zrnům může ale voda relativně dobře odtékat. Kinetické tření je díky velkým a oblým sněhovým zrnům a díky velkému množství vody, které působí jako lubrikant, velmi nízké. Hlavním zdrojem tření je tedy voda nacházející se mezi povrchem skluznice a povrchem sněhu. Starý hrubozrnný sníh bývá také velmi znečištěný.

Stoupací vosky
S ohledem na velká oblá zrna musí být stoupací vosk velmi lepivý. Jediná volba je tedy klistr. Vzhledem k velkému množství vody by měl být vosk co možná nejvíce hydrofobní. Z důvodu velkého znečištění starého hrubozrnného sněhu by měl vosk také odpuzovat nečistoty. Vosky s fluorem a aditivy pro odpuzování vody a nečistot jsou výborná volba. Základ má omezit snížení stoupacího vosku do spodní kluzné zóny.

Kluzné vosky
Mokrý sníh má zaoblené tvary. Kinetické tření je tedy nízké, a proto nejsou potřeba tvrdé a oděru odolné vosky. Hlavním zdrojem tření za těchto podmínek je tzv. mokré tření. Hlavním úkolem kluzných vosků a strukturování je dostat pryč vodu, která se nachází na povrchu sněhu, a odpuzovat nečistoty, které se ve sněhu ve velké míře nacházejí. Primární vlastností kluzných vosků je tedy hydrofobie a odpuzování nečistot. Vynikající volba jsou vosky s fluorem. Strukturování: hrubý vzorek strukturování umožňující odvádět vodu.

Zledovatělý hrubozrnný sníh, -3°C až -12 °C
Při teplotách vzduchu pod bodem mrazu je starý hrubozrnný sníh extrémně abrazivní a extrémně rychlý. Díky zmrzlému až zledovatělému povrchu nebývá významný ani sací efekt. Rozhodující vlastností je tedy extrémní abrazivnost.

Stoupací vosky
S ohledem na oblá sněhová zrna, led a extrémní oděr je zpravidla nutné použít klistr. Klistr je vhodné – zvláště při delších trasách – kombinovat se základem. Při těchto podmínkách nebývá problém s vodou, sníh ale může být významně znečištěný.

Kluzné vosky
Sací efekt je při těchto podmínkách minimální. Kinetické tření je dáno abrazivními vlastnostmi zledovatělého hrubozrnného sněhu. Je nezbytné použít kluzné proti oděru, tedy fyzikálně tvrdé vosky doplněné navíc o syntetická tvrdidla. Strukturování žádné nebo jemné.

Vlhký až mokrý hrubozrnný sníh, + 3 °C až - 3 °C
Starý hrubozrnný sníh při teplotách kole nuly je na rozhraní mezi mokrým až kašovitým hrubozrnným sněhem a zledovatělým abrazivním hrubozrnným sněhem. Jednotlivá zrna jsou velká, oblá. Sníh je vlhký až mokrý. Není ale prosycený vodou jako mokrý až kašovitý hrubozrnný sníh, a není ani zledovatělý a velmi abrazivní jako zledovatělý hrubozrnný sníh. Vzhledem k obsahu vody zde působí sací efekt, kinetické tření je díky oblým tvarům a malé abrazi spíše menší.

Stoupací vosky
Vzhledem k hrubozrnné struktuře a oblým zrnům a přítomnosti vody jako lubrikantu je nutné použít velmi lepivý vosk, tedy klistr. Vzhledem k vodě a nečistotám ve starém sněhu by měly být stoupací vosky hydrofobní a obsahovat aditiva na odpuzování nečistot. Překrytí klistru tuhým voskem může snížit riziko namrzání v případných sušších partiích trasy. Základ zpravidla není nutný, pouze proti sjíždění stoupacího vosku do kluzné zóny.

Kluzné vosky
Vlhký až mokrý sníh má zaoblené tvary. Kinetické tření je tedy nízké, a proto nejsou potřeba tvrdé a oděru odolné vosky. Hlavním zdrojem tření za těchto podmínek je tzv. mokré tření. Hlavním úkolem kluzných vosků a strukturování je dostat pryč vodu, která se nachází na povrchu sněhu, a odpuzovat nečistoty, které se ve sněhu ve velké míře nacházejí. Primární vlastností kluzných vosků je tedy hydrofobie a odpuzování nečistot. Vynikající volba jsou vosky s fluorem. Strukturování: hrubý vzorek strukturování umožňující odvádět vodu (strukturování by ale mělo být o stupeň jemnější než u mokrého až kašovitého sněhu).



středa 19. června 2019

Jak mazat na nový sníh? (Profíci)


Jak mazat na nový sníh?

Nový sníh má zřetelnou krystalickou strukturu. Jednotlivé sněhové vločky jsou křehké, při nižších teplotách vzduchu jsou tvrdší, při vyšších teplotách měkčí. Sněhové krystaly mají ostré hrany a tvary. Sníh se velmi snadno stlačuje.

Prachový nový sníh, - 3 °C až - 12 °C
Při teplotách vzduchu pod bodem mrazu a nízké vzdušné vlhkosti je sníh ostrý, křehký a relativně tvrdý. Krystalické tvary jednotlivých sněhových vloček jsou dobře patrné a způsobují velké kinetické tření. Sníh je suchý, a proto není možné udělat sněhovou kouli.


Stoupací vosky

Ostré hrany a tvary sněhových krystalů se relativně snadno „zapíchnou“ či „zamáčknou“ i do relativně tvrdých vosků. Nový sníh je při nízkých teplotách ostrý, křehký a relativně tvrdý, což znamená tvrdé vosky ve slabé vrstvě, ostré tvary způsobují abrazi, vzhledem ke křehkosti sněhu není ale oděr nijak extrémní. Na prachový sníh používáme zpravidla vosky modré barvy.

Tuhé tvrdé stoupací vosky, modrá barva, při delších trasách základ, bez fluoru, na syntetickém základě

Kluzné vosky

Ostré a tvrdé hrany a tvary krystalů nového sněhu způsobují při teplotách vzduchu pod bodem mrazu na povrchu skluznice velké kinetické tření. Kinetické tření způsobuje abrazi. Sníh je tedy tupý a pomalý. Kluzné vosky tedy musí plnit dvě funkce: snižovat tření a být odolné vůči abrazi. Je tedy třeba použít tvrdé kluzné vosky. Strukturování: kluzné vlastnosti zlepší hladký a rovný povrch skluznice bez strukturování.

Tvrdé kluzné vosky odolné proti abrazi, bez fluoru, hladký povrch skluznice bez strukturování, na syntetickém základě, bez aditiv pro odpuzování vody a nečistot

Skřípající nový sníh, -12 °C až - 30 °C
Při teplotách vzduchu hluboko bod bodem mrazu a nízké vzdušné vlhkosti je sníh natolik suchý, že se ke kinetickému tření – způsobovanému „zakusováním“ sněhových vloček do skluznice lyže – přidává dále ještě elektrostatické tření vyvolávané „vytrháváním“ elektronů při klouzání lyže po povrchu sněhu.

Stoupací vosky
Nejstudenější podmínky vůbec. Sníh je velmi suchý až přeschlý a skřípe. Sněhové krystaly jsou ostré, tvrdé a křehké, jak se sněhové krystaly lámou, přibývá ostrých hran. Je nutné použít nejtvrdší vosky (zpravidla zelené nebo černé barvy, černé bývají označovány jako polární). Stoupací vosky musí být zároveň odolné proti abrazi, která ve srovnání s prachovým sněhem narůstá. U vosků méně odolných proti abrazi je nutné použít základ. Nanášet co možná nejslabší vrstvu vosku, někdy postačuje namazat pouze základ.

Nejtvrdší tuhé vosky, zelená nebo černá barva, někdy postačuje pouze základ, bez fluoru, na syntetickém základě.

 
Kluzné vosky
 
Je nutné použít nejtvrdší vosky vůbec, přidání syntetických tvrdidel může situaci ještě zlepšit. Velké kinetické tření kombinované s elektrostatickým třením se sníží extrémně tvrdou hladkou plochou. Elektrostatické tření je možné dále snížit vosky s přídavkem grafitu. Vosky s fluorem mohou skluz spíše zhoršit. Strukturování: kluzné vlastnosti zlepší hladký, tvrdý a rovný povrch skluznice bez strukturování.

Nejtvrdší kluzné vosky odolné proti abrazi, s přídavkem grafitu, bez fluoru, hladký povrch skluznice bez strukturování, na syntetickém základě, bez aditiv pro odpuzování vody a nečistot

Skleněný nový sníh
Při teplotách vzduchu nad nulou nebo při teplotách vzduchu pod bodem mrazu a vysoké vzdušné vlhkosti je sníh vlhký a začíná lepit. Je to ideální sníh na stavění sněhuláka. Krystalické tvary jednotlivých sněhových vloček jsou dobře patrné, ale měknou a velmi snadno se stlačují.
Vzhledem k ostrým hranám a tvarům jednotlivých sněhových vloček – i přes snadné stlačování – může také tento nový vlhký sníh vyvolávat zpočátku relativně vysoké kinetické tření. Čím více se ale na tomto novém vlhkém druhu sněhu lyžuje, tím více se uhlazuje a ve stopách vznikají velice hladké „mýdlové“ a „skleněné“ plochy. Kinetické tření prudce klesá, ale vlhkost obsažená ve sněhu vytváří mezi povrchem skluznice a sněhu vodní film doprovázený tzv. sacím efektem (neboli mokrým třením).

Stoupací vosky
Složité až velmi složité podmínky pro spolehlivý odraz. Jsou-li stopy málo uježděné a skleněné, tedy zachoval-li si sníh část ostrých hran a tvarů, pak jsou výhodnější tuhé stoupací vosky, které jsou rychlejší a mají menší tendenci namrzat. Jsou-li stopy více uježděné a velmi skleněné = ledovaté, tedy sníh již ztratil své původní ostré tvary a přetvořil se do ledovatých hladkých ploch, je nutné použít tekuté stoupací vosky, které jsou sice pomalejší a náchylnější na namrzaní, na druhou stranu jsou také lepivější, takže umožní odraz i ve zledovatělých skleněných stopách. Při těchto podmínkách se stopa navíc velmi často proměňuje úsek od úseku – od skoro suchého až lehce vlhkého sněhu s ostrými tvary ve stinných a studených partiích trati až po zcela zledovatělé skleněné stopy v otevřených slunci vystavených partiích. V těchto situacích bývá nejvýhodnější zvolit kombinaci klistru a tuhého vosku. Klistr se nanese ve velice tenké vrstvě jako první a následně se zakryje tuhým voskem pro o stupeň chladnější podmínky. Vzhledem k nízké abrazi, vyšší přizpůsobitelnosti se měnícím se podmínkám a menší náchylnosti k namrzání jsou vhodné tuhé dehtové vosky. Zvláště při vyšší a vysoké vlhkosti jsou rovněž velmi výhodné vosky s přídavkem fluoru a molybdenu. Fluor snižuje obecně povrchové napětí vosku a molybden odpuzuje vlhkost, která tak nemůže pronikat do vosku a způsobovat namrzání. Dobrou alternativou jsou lyže bez vosku – zvlášť pro nejsložitější podmínky nového vlhkého sněhu při teplotách těsně kolem nuly.

Nejsložitešjí podmínky pro spolehlivý odraz! Nevhodné podmínky pro začátečníky!


Kluzné vosky
Kinetické tření je významnější v málo uježděných stopách, ve kterých si sněhové krystaly zachovaly část svých ostrých tvarů. Vlivem vyšší teploty vzduchu, ale především vlivem vyššího provozu ve stopách se však jednotlivé sněhové krystaly velmi rychle stlačují, ztrácejí své původní ostré tvary a ujíždějí se do hladkého, mýdlovitého, ledovatého či skleněného povrchu. Kinetické tření tedy prudce klesá, ale je nahrazováno tzv. mokrým třením neboli sacím efektem. Sací efekt vyvolává vodní film, který se nachází mezi povrchem skluznice a povrchem sněhu. Sací efekt roste s tím, jak se zvyšuje podíl volné vody ve sněhu. Pro skluz je tedy rozhodující hydrofobie vosků a vhodné strukturování povrchu skluznice. Jsou vhodné hrubší a hrubé struktury, které na straně jedné odvádí vodu, na straně druhé přivádějí do prostoru mezi povrch skluznice a povrch sněhu vzduch, který zmenšuje kontaktní plochu mezi lyží a sněhem a snižuje tak tření. Vynikající volbou jsou kluzné vosky s fluorem a aditivy na odpuzování vody. Vzhledem k minimálnímu znečištění nového sněhu nehraje odpuzování nečistot žádnou významnou roli.

Primárně mokré tření, hydrofóbní kluzné vosky, vosky s fluorem, hrubší strukturování skluznice


Mokrý až kašovitý nový sníh, +10 °C až 0 °C
Při teplotách vysoko nad bodem mrazu je nový sníh velmi lepivý a vytváří jakousi izolační vrstvu na povrchu sněhové pokrývky, která způsobuje, že veškeré voda zůstává na povrchu. U tohoto velmi mokrého nového sněhu je hlavním zdrojem tření tzv. sací efekt.


Stoupací vosky

Sněhové krystaly v těchto velmi teplých a mokrých podmínkách tají a mění se na oblé, mokré kuličky. Voda obklopující sníh navíc působí jako lubrikant. Je tedy poměrně složité najít vosk, který je dostatečně lepivý, aby se v něm oblá a mokrá zrnka sněhu uchytila. Odpověď: klistr. Použitý klistr by měl být navíc co nejvíce hydrofobní. Výborná volba jsou tedy stoupací vosky s fluorem a molybdenem.



Kluzné vosky

Mokrý sníh má zaoblené tvary. Kinetické tření je tedy nízké, a proto nejsou potřeba tvrdé a oděru odolné vosky. Hlavním zdrojem tření za těchto podmínek je tzv. mokré tření. Hlavním úkolem kluzných vosků a strukturování je dostat pryč vody, která se nachází na povrchu sněhu. Primární vlastností kluzných vosků je tedy hydrofobie. Vynikající volba jsou vosky s fluorem. Strukturování: hrubý vzorek strukturování umožňují odvádět vodu.


Poznámka:
Běžné formy nového sněhu v našich podmínkách jsou: prachový nový sníh a skleněný nový sníh, naopak skřípající a morký až kašovitý nový sníh jsou spíše výjimečné sněhové podmínky