Stoupací vosky ve spreji by mohla být ta správná volba právě pro Vás.
Stoupací vosky ve spreji, někdy označované také jako tekuté stoupací vosky (v případě tohoto označení hrozí záměna s klistry) jsou jakýsi mezistupeň mezi klasickými stoupacími vosky (tuhými vosky a klistry) a "čistými" alternativami ke stoupacím voskům, jako jsou např. lyže se srstí/mohérem, stoupací pásky nebo lyže se šupinami (které obecně nedoporučujeme).
Stoupací vosky ve spreji sledují dvě základní kritéria: jednoduchá, rychlá a čistá aplikace na straně jedné, universálnost, tedy jednoduchá a snadná volba na straně druhé.
Jednoduchá, rychlá a čistá aplikace se výrobcům takžka bez výhrad povedla. Vosky se protřebou, nastříkají nebo nanesou pomocí aplikátoru s houbičkou do stoupací zóny a nechají se zaschnout. Hotovo! Namazáno během několika minut a ruce zůstávají čisté.
Universálnost, tedy jednoduchá a snadná volba z několika málo vosků pro všechny druhy sněhu a teploty je někdy méně jindy více problematická. Doporučuji tedy: používejte stoupací vosky ve spreji na stabilní a čitelné podmínky, naopak složitým a proměnlivým podmínkám při teplotách kolem nuly a novém či čerstvém vlhkém až mokrém sněhu se vyhýbejte.
Při teplotách pod bodem mrazu a suchém sněhu tedy používejte stoupací vosk ve spreji na studené podmínky, při teplotách nad bodem mrazu a mokrém sněhu používejte naopak stoupací vosk ve spreji na teplé podmínky.
Na rozdíl od běžných univerzálních stoupacích vosků (ať už tuhých nebo klistrů) mají stoupací vosky ve spreji menší tendenci namrzat a lepit, případný neúspěch v máze se proto projeví spíše nespolehlivým odrazem (podkluzováním, smekáním) než namrzlými bakulemi.
Stoupací vosky ve spreji tedy znamenají: snadnou, rychlou a čistou aplikaci, jednoduchou volbu: jeden vosk na studené a jeden vosk na teplé podmínky, nepoužívat při teplotách kolem nuly a vlhkém až mokrém sněhu.
Jak aplikovat stoupací vosky ve spreji?
- lehce zdrsnit stoupací zónu smirkovým papírem (zrnitost cca 100) nejprve v příčném a následně v podélném směru
- stoupací zónu lehce otřít čistým hadrem a zbavit ji tak zbytků po broušení
- stoupací vosk protřebat
- nastříkat stoupací vosk ve spreji (např. SWIX), nanést stoupací vosk pomocí aplikátoru s houbičkou (např. Rex nebo Start)
- nechat zaschnout cca 3 až 5 min.
Co byste měli o stoupacích voscích ve spreji ještě určitě vědět:
- stoupací vosky ve spreji jsou vždy směs stoupacího vosku a rozpouštědla, nezapomeňte vosk před použitím dobře protřepat (platí zvláště pro vosky s aplikátorem s houbičkou)
- vzhledem k jednoduchému výběru (studené nebo teplé podmínky) doporučujeme provést první aplikace uvnitř ve vytopené chalupě, a to nejlépe ve vodorovné poloze:
- vosk před zatuhnutím nestéká do spodní kluzné zóny
- v teple vosk lépe zasychá
- k suché, čisté (a pokud možno zdrsněné) lyži vosk lépe přilne
- při studených podmínkách a hrubém až velmi hrubém sněhu se bude tekutý vosk ve spreji pravděpodobně velmi rychle ojíždět, oděr vosku se dá snížit tak, že před aplikací vlastního stoupacího vosku ve spreji naneseme do stoupací zóny tzv. základ (viz článek "Základ ve stoupací zóně"), ten je však možné nanášet pouze ve vnitřních podmínkách a je k tomu již zapotřebí nějaké vybavení
- při teplých podmínkách a mokrém až velmi mokrém sněhu se dá odraz zlepšit tak, že naneseme více vrstev tekutého stoupacího vosku ve spreji po sobě, každou vrstvu však musíme nechat dobře zaschnout!
- firma Start vyrábí tekuté stoupací vosky s aplikátorem s houbičkou také s přídavkem fluoru. Nevím, jestli u tohoto druhu stoupacích vosků je to opodstatněné, ale pokud Vás neodradí vyšší cena, přídavek fluoru věc určitě nezhorší!
- firmy SWIX vyrábí tekutý stoupací vosk ve spreji pro podmínky kolem nuly (V50 LC Violet grip spray), zkusit to můžete, ale podmínky kolem nuly v kombinaci s novým a vlhkým sněhem jsou pro začátečnickou mázu velmi zrádné!
Žádné komentáře:
Okomentovat