pondělí 10. června 2019

Jak používat základové vosky pro stoupací zónu?

Víme, že základ se používá buď pro agresivní sníh pod nulou pro zvýšení odolnosti stoupacího vosku proti abrazi, nebo naopak pro mokrý až kašovitý sníh při teplotách vzduchu nad nulou pro zabránění tomu, aby měkké vosky "sjížděly" do stoupací zóny.

Víme, že základ má také svá úskalí a že výrobci ho někdy doporučují spíše jako svůj marketingový trik než reálnou pomoc.

Jaké ale vlastně existují základové vosky pro stoupací zónu a jak se správně používají?

Předně si musíme říci, že existují minimálně tři druhy základových vosků pro stoupací zónu běžeckých lyží na klasiku, a to:
  • tuhé základové vosky
  • tekuté základové vosky (klistry)
  • tekuté základové vosky ve spreji
Vedle toho existuje ještě druhý způsob, jak dělit základové vosky pro stoupací zónu, a to na:

  • základové vosky vyráběné a označované jako základové vosky
  • odolné stoupací vosky používané jako základové vosky
Tuhé základové vosky jsou primárně určeny pro tuhé stoupací vosky, tekuté základové vosky jsou primárně určeny pro tekuté stoupací vosky, tekuté základové vosky ve spreji jsou vhodné jako pro tekuté, tak pro tuhé základové vosky.

Základové vosky vyráběné a označované jako základové vosky:

Tuhé základové vosky

Hlavní nevýhoda tuhých základových vosků je v rozsahu použití tuhých stoupacích vosků. Tuhé stoupací vosky totiž zřídka kdy slouží pro primárně agresivní a vysoce-abrazivní, nebo mokré až kašovité druhy sněhu, jelikož jejich hlavní sféra použití je spíše pro nový a čerstvý sníh a dále starý spíše jemnozrnný sníh. Tedy: i přesto, že výrobci je inzerují jako provázané, tuhé základové a tuhé stoupací vosky se v rozsahu svého použití příliš nekryjí.

Tuhé základové vosky mohou být ale na druhou stranu někdy rychlejší než tekuté základové vosky a bývá snadnější z nich vytvořit slabší vrstvu. Lze je tedy dobře využít také jako základ pro tekuté stoupací vosky. Toto může být důvod, proč někteří výrobci od tekutých základových vosků úplně ustoupili.

Tekuté základové vosky

Hlavní nevýhoda tekutých základových vosků spočívá v jejich spíše špatných kluzných vlastnostech. Proto se také často nahrazují velmi odolnými stoupacími tekutými vosky (klistry), které mají jen o trochu menší odolnost, ale výrazně lepší skluzné vlastnosti.

Hlavní doména tekutých základových vosků je tedy v extrémních podmínkách: velmi agresivní a abrazivní druhy sněhu, při velmi nízských teplotách a při dlouhých vzdálenostech pro zajištění dlouhodobého stabilního odrazu, tedy v podmínkách, kdy dochází k velkému oděru stoupacích vosků a není dobré "přimazávat" během jízdy (namazat stoupací klistr ve venkovních podmínkách při velkých mrazech je takřka nemožné).

Tekuté základové vosky ve spreji

Tekuté základové vosky ve spreji jsou reakcí výrobců na hlavní nevýhody základových vosků: relativně špatné kluzné vlastnosti, špinavá a komplikovaná aplikace, zpravidla se nepodaří nanést úplně slabou vrstvu = další zhoršení skluzných vlastností.

A nutno říci, že tekuté základové vosky ve spreji většinu z výše uvedených nevýhod efektivně odstraňují: snadno a rychle a čistě se nanáší (stačí nastříkat na lehce zdrsněný povrch a nechat zaschnout), umožňují vytvořit jemný "film" základového vosku, a tím snižují riziko zhoršení kluzných vlastností. Stále se ale jedná o základový vosk. Dají se využívat jak pro tuhé, tak pod tekuté stoupací vosky.

Odolné stoupací vosky používané jako základové vosky

Jak již bylo řečeno výše, neoplývají základové vosky právě ideálními kluznými vlastnostmi. A to je také hlavní důvod, proč se především tekuté základové vosky často nahrazují odolnými stoupacími vosky (zpravidla modrý nebo zelený klistr). S příchodem tekutých vosků ve spreji se jako alternativa základových vosků nabízí také odolné tekuté vosky ve spreji, které mají jednak lepší kluzné vlastnosti než základové vosky, a jednak se lépe nanáší, než běžné tekuté vosky.

Závěr: základ používat jen tehdy, je-li to třeba = agresivní sníh při nízkých teplotách a dlouhé trase nebo kašovitý sníh při teplotách nad nulou, výborné vlastnosti mají základové vosky ve spreji, základové vosky lze obecně velmi dobře nahradit odolnými stoupacími vosky (běžnými nebo ve spreji).

Žádné komentáře:

Okomentovat